19.Aralık.2001 Yıl : 107
  İzmir -4/8 C°
Diğer Şehirler   

Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Can Can
Cumartesi
Sarmaşık
TV'de bugün
Yazı Dizisi
Arşiv
Sinema
Sanal Sergi
Telefonlar
Eczaneler
Astroloji
İkinci Pearl HarborÇankaya'daki eski binanın sahibi işadamı Özgörkey kararlı:
İzin verin otel yapayım

Vatandaşın yanından geçmeye bile çekindiği tütün deposunun sahibi Erdoğan Özgörkey, "Otel projesi onaylanırsa, İzmir çağdaş bir mekana kavuşur" dedi...

Birinin başına düşmeden...
1980 yılına kadar tütün deposu olarak hizmet veren bina, neresinden tutarsan tut, dökülüyor. Hele çatısı çökmek üzere... Çevre esnafı ve vatandaş, yanından geçmeye korkuyor. Çünkü her an tepesine kiremit düşebilir.


"Hevesimizi yitirmek üzereyiz"
"Buraya, modern bir iş merkezi ya da 5 yıldızlı otel yapabiliriz. Ancak belediye yoğunluk olur diye imar izni vermiyor. Hevesimizi yitirmek üzereyiz." Erdoğan Özgörkey Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Özgörkey, Hilton Oteli'nın karşısında mezbelelik gibi duran bina için kolları sıvadı. Binanın babalarından kaldığını hatırlatan Özgörkey, kardeşlerinin zaman içinde tüm hisseleri sattığını ifade ederek, "25 yıldır binayı satmamızı söylüyorlar. Yerli, yabancı pek çok yatırımcı talip oldu. 1988 yılında ağabeyimle binanın tamamına sahip olduk. Ağabeyimle işlerimizin ayrılması sırasında bina bende kaldı. Manevi değeri olduğu için ağabeyim binayı satmamamı istedi. Satarsam, ağabeyime verdiğim sözü tutmamış olurum" diye konuştu.

Prestij merkezi
Binanın toplam 1500 metrekarelik arazi üzerinde kurulduğunu anlatan Özgörkey, "Buraya iyi birşey yapılsın istiyorum. Bir prestij binası olsun. O bölgede pek çok iş merkezi var. Sıradan bir iş merkezi olmasını istemiyorum. Buraya 5 yıldızlı bir otel de yapabiliriz. Ancak belediye yoğunluk artışı gerekçesiyle imar izni vermiyor. Hevesimizi kaybetmek üzereyiz. Yılbaşından sonra mevcut inşaatlarımızı tamamlar tamamlamaz, bu konu üzerine özellikle eğileceğim. Yeniden belediye başkanları ile görüşüp çözüm yolu bulacağım" dedi.

ABD'den uzman
Özgörkey, binanın değerlendirilmesi için ABD'den uzman getirdiklerini belirterek, "Bize tüm gelişmiş yerlerde olduğu gibi kentin buradan yükselmesi ve kenarlara doğru yüksekliğin azalması gerektiğini söyledi. İzmir için büyükşehir deniyor. Yalnızca 3.5 milyon nüfusla büyükşehir olunmaz. Eğer buraya yüksek bina izni vermezsen, başka nereye verebilirsin? Yine de bu binanın değerlendirilmesi konusunda umutluyum" dedi.

 

Tartışmalı bina
Gaziosmanpaşa Bulvarı üzerinde Erdoğan Özgörkey'e ait 1500 metrekarelik alan üzerinde kurulu bina, 1980'li yılların ortasına kadar tütün deposu olarak kullanıldı. Konak Belediyesi eski Başkanı Ahmet Sarışın döneminde, söz konusu binanın yerine 25 katlı ve 5 yıldızlı otel yapmak isteyen Özgörkey Ailesi, gerekli izni alamadı. Konak Belediyesi meclisinde tartışmalara neden olan otel inşaatı, "yoğunluk artışı" gerekçesiyle gerçekleştirilemedi. Konak Belediyesi yetkilileri, Hilton Oteli'nin karşısındaki alanın ancak 7 kat imara açık olduğunu belirtirken, dönemin meclis üyeleri de 25 kata izin vermeyince proje askıda kaldı.

 

 

Sinemalarda bu hafta
Sanal Galeri
Ne nerede
Kirpi

İzmir'in sosyal yaşamından renkli görüntüler

Egeliyi ilgilendiren maçlar, usta kalemlerden yorumlar...

Kazanan Numaralar

Türkiye'nin Afganistan'a asker gönderme kararı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Oy ver ::|:: Anket Sonuçları


   Künye     Reklam     Sık Kullanılanlara Ekle     Açılış sayfası yap Tavsiye Et
Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir    Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222