14.Kasım.2001 Yıl : 107
  İzmir 16/23 C°
Diğer Şehirler   

Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Can Can
Cumartesi
Sarmaşık
TV'de bugün
Yazı Dizisi
Arşiv
Sinema
Sanal Sergi
Telefonlar
Eczaneler
Astroloji
İkinci Pearl Harborİzmir'de yüzlerce kişi, "eliza testi" yaptırmak için sıraya girdi
AİDS paniği büyüyor

İzmir Genelevi'nde çalışan bir transeksüelde öldürücü HİV virüsü çıkmasından sonra, onunla ilişkiye giren binlerce kişi sağlık kurumlarına başvurdu

İzmir Genelevi'nde çalışan ve HIV virüsü taşıdığı ortaya çıkan transseksüel F.S. ile birlikte olanlar AİDS paniği yaşıyor. İl Sağlık Müdürlüğü ve Hıfzısıhha Müdürlüğü'ne başvuran yüzlerce kişi "eliza testi" yaptırmak için sıraya girdi. 46 yaşındaki F.S.'ye son olarak Temmuz Ayı'nda tahlil yapıldığı ve virüs kuluçka döneminde olduğu için hastalığın tespit edilemediği belirtildi.

Ankara Genelevi'nden iki yıl önce İzmir Genelevi'ne gelen F.S.'nin son 6 ay içinde binlerce kişi kişiyle birlikte olduğu yolundaki haberler, paniğe yol açtı. İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin F.S. ile son 6 ayda ilişkiye girenleri İzmir Hıfzıssıhha Müdürlüğü'ne çağırması üzerine yüzlerce kişi kuruma başvurdu.

Haberin gazetelerde yer alması üzerine de Hıfzıssıhha Müdürlüğü'nü arayan çok sayıda kişi, kurumdan yardım istedi. Tahlil ücreti olan 26 milyon 500 bin lirayı ödeyenlere test yapılırken, bazıları paraları olmadığı için kapıdan döndü.

Periyodik kontrolda anlaşıldı
İzmir Zührevi Hastalıklar Hastanesi'nde yapılan periyodik kontrollerde, kanında HIV virüsüne rastlanan F.S.'nin AİDS olduğu, 2 hafta önce uygulanan "eliza testi" ile kesinleşmişti. AİDS hastalığının belirlenmesinden sonra Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, 2001 yılının Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 1225 Sokak 11 numaradaki evde, Eylül ve Ekim 2001 aylarında 1218 Sokak 36/A'da ilişkiye girenlerin, İzmir Hıfzıssıhha Müdürlüğü'ne başvurması istenmişti. İl Sağlık Müdürlüğü'nün verilerine göre, İzmir'de kayıtlı 107 AİDS hastası bulunuyor. Halen 8 transseksüelin bulunduğu İzmir Genelevi'nde çalışanlara iki günde bir vajinal kontrol, üç ayda bir kan tahlili yapılıyor.

(MELTEM SEYİS)

 

 

Sinemalarda bu hafta
Sanal Galeri
Ne nerede
Kirpi

İzmir'in sosyal yaşamından renkli görüntüler

Egeliyi ilgilendiren maçlar, usta kalemlerden yorumlar...

Kazanan Numaralar

Türkiye'nin Afganistan'a asker gönderme kararı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Oy ver ::|:: Anket Sonuçları


   Künye     Reklam     Sık Kullanılanlara Ekle     Açılış sayfası yap Tavsiye Et
Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir    Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222