Yeni Asır Spor
5.Ağustos.2001 Yıl : 106
 Ana Sayfa Küçük İlanlar Yeni TVYeni Radyo 99.7 Romantik Radyo 95.2   
  İzmir 24/37 C°  
Diğer Şehirler   

 
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
TV'de bugün
Yazı Dizisi
Arşiv
Sinema
Telefonlar
Eczaneler
Astroloji
Oğlumuz kaçakçı değildi

Yunanlılar tarafından öldürülen İzmirli Oktay Delikçi'nin ailesi ile 2.5 aylık eşi, "Oktay motor tamircisiydi. Yanlışılıkla Yunanistan karasularına girerek boş yere öldürüldü" dediler

Bodrum'dan Yunanistan'ın Kos adasına sürat motoruyla kaçak mülteci taşıdığı iddiasıyla Yunan Sahil Koruma görevlileri tarafından öldürülen Oktay Deliktaş'ın ailesi perişan oldu. 2.5 hafta önce Sultan Deliktaş ile evlenen Oktay Deliktaş'ın cenazesi tüm girişimlere karşın Türkiye'ye getirilemedi. Oğlunun mülteci kaçırmadığını söyleyen baba Mustafa Deliktaş, tamir ettiği deniz motorunu denemek üzere yanlışlıkla Yunanistan karasularına giren oğlunun öldürüldüğünü belirtti.
Güzelbahçe'de fayans işçiliği yapan Mustafa Deliktaş, konu hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığını ve Dışişleri Bakanlığı'ndan yardım göremediklerinden yakındı.

Otopsi Yunanistan'da
Askerliğini 3 ay önce tamamlayan ve Kuşadası'nda deniz motorları tamiri yapan Oktay Deliktaş'ın cenazesini almak üzere Bodrum'a giden baba Mustafa Deliktaş eli boş döndü. Kos'ta Türk makamları olmadığı için Bodrum Kaymakamlığı'nın Türk-Yunan dernekleri aracılığıyla girişimlerde bulunduğunu söyleyen Deliktaş, "Onlardan aldıktan sonra Türkiye'de otopsi yapılacakmış. Türk yetkililerinden yardım istiyoruz" dedi.

2.5 hafta önce evlendi
Oktay Deliktaş ile 2.5 hafta önce evlenen Sultan Deliktaş da şunları söyledi: "Kocam insan taciri olamaz. Salı akşamı bir arkadaşı cep telefonundan aradı. Sürat motoru tamiri için Bodrum'a davet etti. Çarşamba sabahı erkenden kalkıp Bodrum'a gitti. Sürat teknesini tamir ettikten sonra deneme yapmak isterken farkında olmadan onların sularına girmiştir. Öldürüp üzerlerinden bu suçu atmak ve iki ülke arasında sorun çıkmaması için bu yalanı atmışlardır."

Şampiyonun yeğeni
Yunan Adalarına mülteci taşıdığı iddiası ile önceki gün Yunan Sahil Korumaları tarafından tabanca ile öldürülen Oktay Deliktaş'ın, tekvandoda Avrupa şampiyonluğu bulunan Bucalı Nuray Deliktaş'ın yeğeni olduğu öğrenildi. Yeğeninin kesinlikle haksız yere öldürüldüğünü belirten Deliktaş "Oktay kaçakçı değil. Oktay'yı yok yere öldürdüler" dedi. Oğlunun ölüm haberini alınca yıkılan ve hastaneye kaldırılan anne Sosun Deliktaş da, "Oğlumu öldürdüler, bari versinler yüzünü görelim. Dayanacak gücüm kalmadı"dedi.

İddialar
asılsız
Oktay Deliktaş'ın olayda Yunan Sahil Koruma'ya tabancayla karşılık vermeye çalıştığı ve dur ihtarına uymadığı iddia edilmişti. Atina Haber Ajansı (ANA) Oktay Deliktaş'ın içinde kaçak bulunduran bir sürat teknesiyle kaçakları adaya bıraktığını, sahil koruma ekiplerinin olay yerine gelmesiyle kaçmaya çalıştığını duyurmuştu.

Yunanistan'a
protesto
Türkiye olay üzerine Yunanistan'ı protesto etti. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında "Ölüme yol açan bu kabil davranışları olayın özellikleri ve gerekçesi ne olursa olsur kabul edilemez bulmaktayız" denilirken, Yunanistan Büyükelçilik Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

 

Sinemalarda bu hafta
Sergilerden
Sanal Galeri
Ne nerede

İzmir'in sosyal yaşamından renkli görüntüler
Kazanan Numaralar

EBSO tarafından başlatılan döviz bozdurma kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Oy ver ::|:: Anket Sonuçları


   Künye     Reklam     Sık Kullanılanlara Ekle     Açılış sayfası yap Tavsiye Et
Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir    Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222