3.Ağustos.2001 Yıl : 106
 Ana Sayfa Küçük İlanlar Yeni TVYeni Radyo 99.7 Romantik Radyo 95.2   
  İzmir 25/36 C°  
Diğer Şehirler   

 
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
TV'de bugün
Yazı Dizisi
Arşiv
Sinema
Telefonlar
Eczaneler
Astroloji


03.08.2001
Tel: (232) 441 50 00  Fax: (232) 446 42 22


Şiddete karşı direnenlerin ürünü

Dr. İrfan Asil, "Göztepe Taraftar Anayasası" ile ilgili şu görüşleri aktarıyor...

"Göztepelist.org"un internetteki sitesinde oylamaya sunduğu, sizin de köşenize taşıdığınız Göztepe Taraftar Anayasası tüm maddeleri ile gerçek sporseverlerin spora bakışlarını gösteren çağdaş bir belge.

Bu belgenin, spor alanlarını şiddet ve teröre teslim etmemek için direnenlerin ürünü olduğu çok açık. Bugün, özellikle de futbol sahaları, aidiyet ve kimlik sorununu çözememiş bir avuç fanatiğin işgali altındadır.

Gerek kolluk güçlerinin, gerek bazı kulüp yönetimlerinin gerekse bir kısım medyanın yanlış, yetersiz veya bilinçli tercihleri ile stadlarımız giderek, kölelerin aslanlara yem olarak atıldığı eski Roma arenalarına dönüyor.

Kin, nefret ve şiddet bağımlısı haline gelen bu tür taraftarlar kendi aralarında kolayca örgütlenirken, diğer tarafta bunlara karşı olan ancak örgütsüz, sessiz çoğunluğun payına düşen çaresizlik ve kahır oluyor.

İşte böylesi bir ortamda saygıdeğer bir Göztepe taraftarı Birol Özsandık tüm Göztepelilere "Göztepe taraftarı" ayrıcalığı yaşatacak bir metin hazırlamış.

Hem Türkiye spor tarihinde, hem de Göztepe tarihinde bir ilk olması nedeni ile çok önemsediğim bu metnin maddelerine, sporun barış, kardeşlik ve sevgi olduğuna yürekten inanan her Göztepe taraftarının "evet" diyeceğine inanıyorum.

Bu kavramlarla alışverişi olmayanlara da fazla söylenecek bir şey yok zaten."

Bizim de onlarla bir işimiz yok zaten İrfan Bey...

Ülkeye yayılsın
Bu anayasa ile sanki sadece Göztepe taraftarı küfür eder, olay çıkarır, taşkınlık yapar gibi hava yaratılıyor. Bunun böyle olmadığı ve bu türdeki davranışların her tribünde olabileceği ortadadır. Ayrıca uzun süredir her yıl "En Centilmen Taraftar" seçildiğimizi de hatırlatmak isterim. Bizlerin burada yapmaya çalıştığı, "olay çıkartan taraftarız o yüzden bunları engelleyelim" değil, "tüm ülkeye güzel bir örnek teşkil edelim" mantığıdır.
(Koray Emre Çokbankir)

Ne mutlu bize
Bu anayasa ile futbol seyircileri arasında sadece Göztepe taraftarı küfür ediyor ve bu engellenmeye çalışılıyor gibi bir hava var. Bugün küfür bütün tribünlerde yankılanıyor. Engellenmesi belki çok zor. Ancak biz Göztepeliler, kendi tribünümüzde ne kadar azaltırsak o kadar mutlu oluruz.
(Doğan Gazioğlu)

Türkiye'de ilk
Göztepe Taraftar Anayasası, bizim Türkiye'nin en iyi ve en kaliteli taraftarı olma yolunda bir adımımızdır. Ve bir ilktir!
(M.Kemal Cambazoğlu)

Başaracağız
Anayasa, gerçekten çok iyi düşünülerek yapılmış bir proje. Fakat ben küfürün kolay kolay engellenemeyeceği kanısındayım. Diğer konular belki olabilir ama küfür edenlerle işimiz zor. Yine de başarılı olmak için çok çalışacağız.
(Arca Bekret)

 

Örnek alınsın diye...

Göztepeli Birol Özsandık'ın hazırladığı "Göztepe Taraftar Anayasası", Göztepeliler arasında en çok konuşulan konulardan biri haline geldi. Benim de ilgimi çektiğinden anayasayı köşeme de taşıdım.

Konuya yansıyan olumlu ve olumsuz tepkilerin bazılarını da aktardım. Çünkü, eleştirilerin böyle güzel bir oluşuma yararlı olacağını düşünüyorum.

Anayasa ile ilgili Göztepelilerden hala yoğun şekilde mesajlar alıyorum. Bugün onları derleyip veriyorum. Köşenin büyük bölümü spora, özellikle de Göztepe'ye ayrılacak belki, lakin bence bu anayasa fikrinden tüm sporseverler faydalanmalı. O yüzden bu kadar üzerinde duruyorum.

İstemez

- Çiller, "Elimde ülkeyi ayağa kaldıracak sihirli formüller var" demiş.
- Aman kalsın! Bize sihirli filan değil, basit çözümler lazım...

Takip

- DYP, ANAP kongresini yakın takibe almış.
- Ne gerek var? Onlar neyse siz de aynısınız ki!..

Anlaşma

- Tatlıses, "Uzun havayı benden başka kimse okuyamaz" demiş.
- Bakın; siz "Akdeniz Akşamları"nı okumayın, onlar da uzun havayı, tamam mı!

 

Sinemalarda bu hafta
Sergilerden
Sanal Galeri
Ne nerede

İzmir'in sosyal yaşamından renkli görüntüler
Kazanan Numaralar

EBSO tarafından başlatılan döviz bozdurma kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Oy ver ::|:: Anket Sonuçları


   Künye     Reklam     Sık Kullanılanlara Ekle     Açılış sayfası yap Tavsiye Et
Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir    Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222